107,6 FM

UE/ Szef dyplomacji Borrell: to rosyjska agresja spowodowała skok cen żywności

Agresja rosyjska na Ukrainę i celowe ataki na obiekty rolne i szlaki eksportowe wywołały skok cen żywności - oświadczył w czwartek wysoki przedstawiciel Unii ds. zagranicznych Josep Borrell, wyrażając jednocześnie zadowolenie z przedłużenia inicjatywy zbożowej, która umożliwia Ukrainie bezpieczny eksport produktów rolnych przez Morze Czarne.

"UE z zadowoleniem przyjmuje odnowienie ONZ-owskiej inicjatywy zbożowej Morza Czarnego. Kluczowe znaczenie ma dalsze obniżanie światowych cen żywności i zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego na całym świecie, zwłaszcza w krajach najbardziej podatnych na zagrożenia" - podkreślił Borrell, w opublikowanym oświadczeniu.

Zwrócił uwagę, że porozumienie wynegocjowane przez ONZ, wraz z unijnymi lądowymi "korytarzami solidarnościowymi", pomogło ustabilizować i złagodzić presję na światowe ceny żywności.

"Obie inicjatywy umożliwiły wyeksportowanie ponad 25 mln ton zboża i innych produktów rolnych (z Ukrainy) oraz przyczyniły się do spadku cen żywności w ostatnich miesiącach. Żywności nigdy nie należy używać jako broni. To agresja Rosji przeciwko Ukrainie i jej celowe ataki na ukraińskie obiekty rolne i szlaki eksportowe spowodowały skok cen żywności" - ocenił Josep Borrell.

"Podczas gdy Rosja angażuje się w kampanie manipulacji informacjami i szerzenia propagandy, zawsze jasno podkreślaliśmy, że nasze sankcje nie dotyczą handlu produktami rolnymi i spożywczymi, w tym zbożem i nawozami, między Rosją a krajami trzecimi" - podsumował szef unijnej dyplomacji.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama