107,6 FM

Reuters: partner Evy Kaili przyznał się do udziału w aferze korupcyjnej w Parlamencie Europejskim

Francesco Giorgi, partner byłej już wiceprzewodniczącej Parlamentu Europejskiego Evy Kaili, przyznał się do udziału w skandalu korupcyjnym w Katarze - poinformowały agencję Reutera dwa źródła mające bezpośrednią wiedzę na ten temat.

Jak pierwsze poinformowały o tym belgijska gazeta Le Soir i włoska gazeta La Repubblica.

Przyznanie się Giorgiego do brania łapówek od Kataru w celu wpłynięcia na decyzje Parlamentu Europejskiego w sprawie Kataru "znacząco przyczyniło się" do śledztwa prowadzonego przez belgijskie służby śledcze - podało jedno ze źródeł.

Według tego samego źródła Giorgi, asystent parlamentarzysty w PE, starał się oczyścić swoją partnerkę Kaili z wszelkich podejrzeń. Grecka eurodeputowana Kaili, która w poniedziałek została usunięta z funkcji wiceprzewodniczącej Parlamentu Europejskiego, za pośrednictwem swojego prawnika zaprzeczyła jakimkolwiek nadużyciom.

Katar zaprzeczył również, jakoby próbował przekupić europosłów do PE.

"Państwo Katar kategorycznie odrzuca wszelkie próby powiązania go z oskarżeniami o niewłaściwe postępowanie" - powiedział agencji Reutera w czwartek urzędnik Kataru w odpowiedzi na pytania dotyczące rzekomych prób Kataru wpływania na Parlament Europejski.

Giorgi, zeznając powiedział również, że podejrzewa, że belgijski eurodeputowany Marc Tarabella otrzymał pieniądze z Kataru - podało źródło zbliżone do śledztwa.

Tarabella, który wcześniej potwierdził, że jego dom został przeszukany w sobotę w ramach śledztwa, zaprzeczył jakoby miał jakikolwiek związek ze sprawą.

Giorgi powiedział również, że podejrzewa, że włoski europoseł Andrea Cozzolino, w którego biurze Giorgi pracował, otrzymał nielegalne fundusze z Kataru - podał Reuters.

Agencja nie ustaliła jednak, czy Giorgi przedstawił jakiekolwiek dowody na swoje zarzuty przeciwko Tarabelli i Cozzolino.

Cozzolino nie odpowiedział na prośbę Reutera o komentarz, ale powiedział włoskim agencjom informacyjnym: "Nie jestem objęty dochodzeniem. Nie byłem przesłuchiwany. Nie przeszukano mnie ani nie zapieczętowano mojego biura".

Parlament Europejski zawiesił w czwartek wszelkie prace nad ustawodawstwem związanym z Katarem, a przewodnicząca parlamentu Roberta Metsola powiedziała przywódcom UE, że poprowadzi reformy, aby zapobiec powtórce skandalu korupcyjnego.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama