107,6 FM

Badanie: 88 proc. Ukraińców myśli pozytywnie o Polsce i Polakach

88 proc. Ukraińców myśli o Polsce i Polakach pozytywnie lub bardzo pozytywnie - wynika z "Barometru Polskiego Rynku Pracy" Personnel Service. 63 proc. respondentów zmieniło swoje nastawienie do naszego kraju na lepsze po wybuchu wojny - zaznaczono.

"88 proc. Ukraińców ma pozytywne lub bardzo pozytywne nastawienie do Polski i Polaków, a 11 proc. wskazuje, że jest ono neutralne. Do negatywnego stosunku przyznaje się tylko 1 proc. osób" - wynika z "Barometru Polskiego Rynku Pracy" Personnel Service.

W badaniu zwrócono uwagę, że nieco lepiej o naszym kraju myślą Ukrainki - wśród nich 91 proc. ma pozytywne i bardzo pozytywne nastawienie w porównaniu do 85 proc. mężczyzn z Ukrainy.

"Stosunek do Polski i Polaków jest również tym lepszy, im starszy jest respondent - 98 proc. osób po 51 roku życia ma pozytywne nastawienie, w porównaniu do 90 proc. 36-50-latków i 84 proc. 18-35-latków." - zaznaczono.

Przeczytaj:  Ukraina: 18 osób, w tym kierownictwo MSW, zginęło w katastrofie śmigłowca pod Kijowem

Podano również, że 63 proc. osób z Ukrainy zmieniło nastawienie do Polski i Polaków na lepsze po wybuchu wojny. "Częściej kobiety i osoby z najstarszej grupy wiekowej mówią o tym, że działania naszego kraju po 24 lutego 2022 roku wpłynęły na ich ocenę" - wskazano.

OGLĄDAJ relację na bieżąco: Atak Rosji na Ukrainę

Z "Barometru Polskiego Rynku Pracy" wynika, że co druga osoba z Ukrainy (53 proc.) zna kogoś, kto poszukiwał schronienia w Polsce po agresji rosyjskiej. Takiej odpowiedzi udzieliło 61 proc. kobiet i 44 proc. mężczyzn.

Personnel Service powołało się na dane Straży Granicznej, zgodnie z którymi liczba przekroczeń granicy z Ukrainy do Polski w połowie stycznia br. to ponad 9,2 mln (7,4 mln w drugą stronę). "Te liczby wskazują na ogromną skalę zjawiska i masowe poszukiwanie schronienia w Polsce przez obywateli Ukrainy uciekających przed wojną. Te liczby widać też w deklaracjach Ukraińców" - ocenili autorzy badania.

Czytaj:  ISW: Putin może wkrótce ogłosić drugą falę mobilizacji w Rosji

Poza tymi, którzy myślą pozytywnie, mamy jeszcze osoby, które wskazały, że ich nastawienie jest neutralne, a złe to niecały 1 proc. odpowiedzi" - stwierdził ekspert rynku pracy, założyciel Personnel Service Krzysztof Inglot. Dodał, że to dobre nastawienie było już widoczne wcześniej, bo Ukraińcy przebywali w Polsce masowo mniej więcej od 2014 roku.

Zrealizowane przez Personnel Service badanie pracowników z Ukrainy obejmowało osoby, które miały doświadczenia pracy w Polsce w ciągu ostatnich pięciu lat. Byli to mieszkańcy czterech ukraińskich miast: Lwowa, Łucka, Tarnopola oraz Iwano-Frankowska. Łącznie w badaniu wzięło udział 400 respondentów.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama