107,6 FM

Dr Krystian Mączka: W ataku hakerskim na ŚKUP chodzi o pieniądze

- W ataku hakerskim na ŚKUP chodzi o pieniądze – mówił w Radiu eM dr Krystian Mączka, wykładowca i ekspert ds. cyberbezpieczeństwa Akademii WSB.

Dr Krystian Mączka: W ataku hakerskim na ŚKUP chodzi o pieniądze
Radio eM

Z naszym porannym gościem rozmawialiśmy o ataku hakerskim na system Śląskiej Karty Usług Publicznych. - Sama technika ataku nie jest zaskoczeniem. To atak typu ransomware, który jest znany, polega na zaszyfrowaniu dysków serwera i żądaniu okupu za odszyfrowanie – mówił dr Krystian Mączka. - Zaskakuje, że tak poważna instytucja padła ofiarą takiego ataku. Taki system, od którego zależy komunikacja w tak dużym regionie, powinien być lepiej zabezpieczony – dodał ekspert. Podkreślił jednak, że trudno wyrokować, bo „każde oprogramowanie ma dziury” i przyczyną mógł być także błąd ludzki.

Pytaliśmy także, jakie cele miał ten, kto przeprowadził atak na system ŚKUP. - Chodzi o pieniądze – odpowiedział dr Krystian Mączka. - Ransomware to typowy atak żądania okupu za odszyfrowanie zasobów, czyli dysku serwera. Czyli jest to atak skierowany w finanse firmy, której zaszyfrowano dyski. Cyberprzestępczość zawsze kręci się wokół pieniądza – podkreślił ekspert Akademii WSB.

 

« 1 »