107,6 FM

Mariusz Glenszczyk: 3000 wolontariuszy każdego dnia niesie pomoc Ukraińcom

Działania Zakonu Maltańskiegow kontekście wojny w Ukrainie podsumowywał na antenie Radia eM Mariusz Glenszczyk, wiceprezes zarządu Fundacji Pomoc Maltańska - Maltańska Służba Medyczna.

Mariusz Glenszczyk: 3000 wolontariuszy każdego dnia niesie pomoc Ukraińcom
Radio eM

Gość Rozmowy Poranka, opisywał działania, jakie zostały podjęte już na kilka godzin po pierwszych informacjach na temat pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę. W okolicach granicy polsko-ukraińskiej powstały punkty medyczne i socjalne, w takich miejscowościach jak: Hrebenne, Krościenko i Korczowa. Ponadto, wsparcie trafiało i nadal trafia również przez granicę, na terytorium Ukrainy. Szybkie działania były możliwe dzięki zdobyciu doświadczeń i pozyskaniu ukraińskich wolontariuszy już w 2014 roku, po wydarzeniach na kijowskim Majdanie.

Pomoc trafiała również do uchodźców, którzy po opuszczeniu Ukrainy trafili do Polski, między innymi do Katowic, gdzie powstał jeden z punktów recepcyjnych. Wsparcie dla ofiar wojny zmieniało się przez ostatni rok wraz z czasem i bieżącymi potrzebami. Nie ustaje wsparcie przekazywane za wschodnią granicę. Jednocześnie jednak Zakon Maltański pomaga uchodźcom "na miejscu", organizując obiady i dokarmianie dzieci, tworząc świetlice a także turnusy rehabilitacyjne.

Nadal potrzebni są wolontariusze, nawet tacy dysponujący niewielkimi zasobami czasu. - Każde pół dnia jest fantastycznym darem (...). Każdego, kto ma pół godziny, 15 minut a nawet 5 minut - serdecznie zapraszamy - zachęcał na antenie Radia eM Mariusz Glenszczyk. Nasz rozmówca zapewniał, że członkowie Zakonu - jako osoby głęboko wierzące - organizują modlitwy o pokój, bo "pokój jest podstawą wszelkiego dobra".

« 1 »