107,6 FM

Wiesław Janiszewski: W najgorszym wariancie szybkiej kolei wywłaszczenie dotknie 60 rodzin

- W najgorszym wariancie szybkiej kolei wywłaszczenie dotknie 60 rodzin – mówił w Radiu eM burmistrz Czerwionki-Leszczyn, Wiesław Janiszewski.

Wiesław Janiszewski: W najgorszym wariancie szybkiej kolei wywłaszczenie dotknie 60 rodzin
Radio eM

Mieszkańcy Czerwionki-Leszczyn sprzeciwiają się przebiegowi przez ich miejscowość trasy kolei dużych prędkości do Centralnego Portu Komunikacyjnego. Jak mówił w Radiu eM burmistrz miasta i gminy Wiesław Janiszewski, proponowane są trzy warianty przebiegu kolei. W najgorszym wariancie wywłaszczenie na skutek inwestycji może dotyczyć 60 rodzin. - Jednym z argumentów przeciw są też kwestie przyrodnicze. W jednym z wariantów większość trasy biegnie przez Pojezierze Palowickie, a o tę enklawę też mocno walczymy. To zielone płuco naszej gminy i nie tylko – mówił gość Radia eM.

Nasz gość odniósł się także do słów odpowiedzialnego za CPK wiceministra Marcina Horały, że przy tej inwestycji warunki wywłaszczonym mieszkańcom są lepsze niż przy innych dużych inwestycjach prowadzonych w przeszłości w Polsce. - Kilkanaście lat temu budowano nitkę autostrady przez naszą gminę. Sposób wywłaszczania był całkiem inny i akceptowany przez mieszkańców. Dziś warunki nie są korzystne dla mieszkańca. Większość narażonych na wysiedlenie to osoby, które żyją w swojej posiadłości od kilkudziesięciu lat. To budynki wielopokoleniowe, o wartości sentymentalnej – mówił Wiesław Janiszewski.

« 1 »