107,6 FM

Prof. Marek Sitarz: Transport kolejowy powinien być priorytetem

- To transport kolejowy powinien być priorytetem – mówił w Radiu eM prof. Marek Sitarz z Katedry Transportu Akademii WSB pytany o przedwyborczą obietnicę darmowych autostrad.

Prof. Marek Sitarz: Transport kolejowy powinien być priorytetem
Radio eM

Z naszym porannym gościem rozmawialiśmy o przedwyborczej zapowiedzi PiS dotyczącej zlikwidowania opłat za autostrady. Jak mówił prof. Sitarz – o zasadność tej decyzji należałoby zapytać osoby, które nie korzystają z autostrad lub nie mają samochodu, ponieważ będzie ona korzystna przede wszystkim dla kierowców. - Europa i Polska już prawie 30 lat temu przyjęły strategię rozwoju zrównoważonego transportu opartego na ekologicznym, bezpiecznym i ekonomicznym transporcie kolejowym. W związku z tym transport kolejowy powinien być priorytetem. Na dziś, jeśli chodzi o finansowanie i rozwój, to jest 20 do 80 proc. na niekorzyść transportu kolejowego. W odróżnieniu od innych krajów wspieramy transport samochodowy – dodał prof. Sitarz. Podkreślił, że zlikwidowanie opłat za autostrady będzie jeszcze mocniej zachęcać kierowców do korzystania z samochodów.

Naszego gościa pytaliśmy również o przebieg linii do CPK w woj. śląskim. - Dla mnie ważne są aspekty społeczne i ekonomiczne budowy szybkiej kolei – mówił prof. Sitarz. - Zapomnieliśmy o projekcie, który został zatwierdzony przez rząd i Unię Europejską 15 lat temu i przeszedł konsultacje społeczne na Śląsku. Zakładał bezkolizyjne przejście przez Śląsk szybkiej kolei – dodał gość Radia eM.

« 1 »