107,6 FM

Archidiecezja Katowicka. Dwa lata od wojny. Jak pomogła Cartias?

Za nami dwa lata działalności punktów recepcyjnych i Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom prowadzonych przez katowicką Caritas. Miejsca te od pierwszych dni wojny na Ukrainie wspierały uciekających do Polski migrantów.

Dziesiątki tysięcy uchodźców z Ukrainy obsłużyły prowadzone przez katowicką Caritas punkty recepcyjne. Doraźna pomoc migrantom była niesiona przez wolontariuszy od pierwszych dni wojny za wschodnią granicą przez całe dwa lata.

- Początkowo opierała się na zapewnianiu pożywienia i noclegu, z czasem jednak przyjęła bardziej stałą formę – mówi Daniel Binda, zastępca dyrektora Caritas Archidiecezji Katowickiej:

Z czasem wymiar tej pomocy się zmienił, nadal jednak dotyka ona ważnych tematów takich jak kursy języka polskiego czy szukanie zatrudnienia. Mówi Sabina Haczek, dyrektor Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom w Katowicach:

Aktualnie z punktu informacyjnego na dworcu kolejowym w Katowicach korzysta kilkadziesiąt osób tygodniowo. Zmieniła się też lokalizacja punktu recepcyjnego – teraz znajduje się na ulicy Franciszkańskiej w Katowicach i jest prowadzony przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej.

Archidiecezja Katowicka. Dwa lata od wojny. Jak pomogła Cartias?   Katowice 04 03 2022 Punkt rejestracyjny dla ukraińskich uchodźców przy Caritas Archidiecezji Katowickiej Zakład Aktywności Zawodowej dom Św. Marcina Foto:Henryk Przondziono/Gość Niedzielny Henryk Przondziono

Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom nadal działa na czwartym piętrze Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego. Wsparcie mogą tam uzyskać nie tylko Ukraińcy, ale również uchodźcy z innych krajów będący w kryzysie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama