107,6 FM

Jerzy Szmajda: Ingerencja w uprawnienia nauczycieli wywołuje duże poruszenie

- Ingerencja w uprawnienia nauczycieli wywołuje duże poruszenie – mówił w Radiu eM Jerzy Szmajda, prezes katowickiego oddziału ZNP. Rozmawialiśmy o nadchodzących zmianach w zadaniach domowych.

Jerzy Szmajda: Ingerencja w uprawnienia nauczycieli wywołuje duże poruszenie
Radio eM

Związek Nauczycielstwa Polskiego zaopiniował ostatnio projekt dotyczący zmian w zadaniach domowych. Związkowcy mówią m. in. o możliwej ingerencji w autonomię nauczycieli. - Nauczycieli obowiązuje przede wszystkim statut. W tym momencie takie wchodzenie i ingerencja w ich uprawnienia wywołuje duże poruszenie – powiedział Jerzy Szmajda. Dodał, że prawo, które ma wejść w życie nie będzie przestrzegane przez nauczycieli. - Praca domowa to narzędzie pracy. Była ona od zarania dziejów – mówił szef katowickiego ZNP. Dodał przy tym, że uczniowie nie są dziś obciążeni z powodu prac domowych, a z powodu zakresu materiału, który trzeba zrealizować.

Co zatem powinno się zmienić? - Chciałbym, żeby zmieniło się postrzeganie swoich obowiązków przez rodziców i nauczycieli i dojście do konsensusu między nimi. Rodzic musi mieć świadomość tego, że dziecko jest jego, że to przede wszystkim on dba o jego rozwój, a nauczyciel jest wspomagającym partnerem w tym rozwoju. Obydwie grupy muszą się szanować. Jeśli tego nie będzie, to żadne zakazy nie pomogą – powiedział Jerzy Szmajda.

« 1 »