107,6 FM

Dworczyk: Chcemy, żeby w czwartek została uchwalona nowela prawa oświatowego dot. matur

Premier Mateusz Morawiecki zwrócił się do marszałków: Sejmu i Senatu z prośbą o nadanie szybkiej ścieżki legislacyjnej projektowi pozwalającemu maturzystom przystąpić do egzaminu maturalnego; mamy nadzieję, że w czwartek zmiany zostaną uchwalone - powiedział PAP szef kancelarii premiera Michał Dworczyk.

Od 8 kwietnia tego roku trwa ogólnopolski strajk nauczycieli zorganizowany przez ZNP i FZZ. Przystąpiła do niego też część nauczycieli z oświatowej Solidarności.

Egzaminy maturalne powinny rozpocząć się 6 maja. Rok szkolny dla uczniów ostatnich klas szkół ponadgimnazjalnych kończy się 26 kwietnia, czyli w najbliższy piątek. Tego dnia maturzyści powinni otrzymać świadectwa ukończenia szkoły, bo jej ukończenie jest warunkiem dopuszczenia do egzaminu maturalnego. Zakończenie roku szkolnego powinno zostać poprzedzone wystawieniem przez nauczycieli ocen i zatwierdzeniem ich przez rady pedagogiczne klasyfikacyjne. Nie odbyły się jednak one dotąd w części szkół ze względu na strajk nauczycieli.

Szef kancelarii premiera poinformował w środę rano w TVP1, że premier Mateusz Morawiecki podjął decyzję o przedłożeniu na środowej Radzie Ministrów specjalnego projektu nowelizacji prawa oświatowego, który pozwoli wszystkim maturzystom na przystąpienie do egzaminów. Szczegóły projektu mają zostać przedstawione przez szefa rządu o godz. 15.

Dworczyk poinformował PAP, że premier Mateusz Morawiecki zwrócił się do marszałka Sejmu i marszałka Senatu z prośbą o nadanie szybkiej ścieżki legislacyjnej projektowi nowelizacji prawa oświatowego. "Matury są za kilka dni, dlatego prawo powinno zostać uchwalone jak najszybciej" - podkreślił.

"Chcielibyśmy, żeby proces legislacyjny został przeprowadzony w dniu jutrzejszym" - powiedział Dworczyk. "Dla nas, polityków PiS, najważniejsze w systemie oświaty jest dobro ucznia, dlatego wierzę, że parlament przychyli się do propozycji premiera Mateusza Morawieckiego i w dniu jutrzejszym zmiany w prawie pozwalające maturzystom przystąpić do egzaminu maturalnego zostaną uchwalone" - podkreślił.

Jak dodał, premier na bieżąco współpracuje z marszałkami obu izb, jest również w kontakcie z prezydentem, któremu - jak przekonywał - na sercu leżą sprawy uczniów.

« 1 »
 • tomaszl
  24.04.2019 10:49
  Wystarczyłoby porozmawiać i poprosić nauczycieli o klasyfikację maturzystów.
 • Marek
  24.04.2019 11:07
  No tak, a co z zakończeniem roku ? Nauczyciele (czytaj Broniarz) tak sie rozochocili, że mogą nie wydać świadectw czyli stajkować do końca roku. Ciekawe jak to się ma od strony prawnej, praw ucznia do nauki, czy obowiązku "przerobienia" całego materiału przez nauczyciela itd.itp. Jasne nauczyciel nie dostanie pieniędzy ale uczeń powinien móc dochodzić swoich praw na drodze cywilno-prawnej.
 • Barbara
  24.04.2019 15:09
  Dzięki Bogu, w liceum mojej córki nauczyciele zawiesili strajk , wystawiają oceny i w piątek odbędzie się zakończenie roku.
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama