107,6 FM

Adam Gawęda: Śląskie samorządy nie muszą obawiać się zmiany prawa górniczego

Śląskie samorządy nie muszą obawiać się zmiany prawa górniczego - mówił w Radiu eM wiceminister energii, Adam Gawęda. Wyjaśnił, że zapis o strefach specjalnego przeznaczenia dotyczy okolic Bełchatowa.

Adam Gawęda: Śląskie samorządy nie muszą obawiać się zmiany prawa górniczego (30.09.2019)
Radio eM

Jak tłumaczył Adam Gawęda, protesty opozycji i niektórych samorządów wobec nowelizacji prawa geologicznego i górniczego są bezpodstawne. Na Śląsku bowiem - jak mówił - złoża węgla są już na tyle wyeksploatowane, że nie mieszczą się w rozumieniu tej ustawy.

Sporny zapis dotyczy możliwości utworzenia przez ministra środowiska strefy specjalnego przeznaczenia na terenach, gdzie znajdują się złoża węgla kamiennego i brunatnego, uznane przez rząd za strategiczne. Samorząd wprawdzie będzie wyrażał opinię w postępowaniu koncesyjnym i środowiskowym, ale nie będzie w stanie zablokować eksploatacji takich złóż. Przeciwko temu wypowiedział się m.in. Związek Miast Polskich.

Według wiceministra energii chodzi głównie o zablokowane od kilku lat inwestycje w kopalni Złoczew koło Bełchatowa i tam jest konieczna interwencja ministerstwa. Tej inwestycji zresztą - jak wyjaśniał Adam Gawęda - oczekuje lokalna społeczność, natomiast blokuje ją jedna osoba.

Sekretarz stanu w ministerstwie energii potwierdził też, że niedawne rozmowy płacowe w Polskiej Grupie Górniczej przyniosły porozumienie w sprawie dwóch postulatów. Dwa kolejne będą negocjowane na kolejnym spotkaniu zarządu PGG ze związkowcami jesienią.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

O audycji

Rozmowa poranka

Rozmowa poranka  

Od poniedziałku do piątku w „Rozmowie poranka”: polityka wielka i mała...

...a przede wszystkim lokalna, sprawy, które cieszą, martwią, niepokoją, bulwersują, decyzje, które zmienią nasze miasta, region a może nasze życie.

Zapraszamy do tych rozmów gości, którzy mają coś do powiedzenia: eksperci wyjaśniają, politycy się tłumaczą…

Trzymamy rękę na pulsie.

Programy