107,6 FM

Ks. Marcin Niesporek: Coraz rzadziej postrzegamy sakrament chorych jako ostatnie namaszczenie

Na szczęście, coraz rzadziej postrzegamy sakrament chorych jako ostatnie namaszczenie. To jest namaszczenie chorych, a nie umarłych - powiedział ks. Marcin Niesporek, Duszpasterz Służby Zdrowia w Radiu eM.

Ks. Marcin Niesporek: Coraz rzadziej postrzegamy sakrament chorych jako ostatnie namaszczenie
Radio eM

W tym tygodniu, 11 lutego, obchodzony był Światowy Dzień Chorego. W archidiecezji katowickiej pracuje 65 kapelanów szpitalnych co oznacza, że każdy pacjent, lub jego bliski, jeśli tego potrzebuje może otrzymać pomoc ze strony księdza. - Ogromną rolę w kontakcie chorego z księdzem odgrywa personel medyczny, który na prośbę pacjenta, zawiadamia kapelana o tym że jest potrzeba spotkania, rozmowy czy zaopatrzenia sakramentami - powiedział ks. Niesporek.

Kim są księża pracujący wśród chorych? Okazuje się, że wybór konkretnych duchownych na kapelanów nie dokonuje się przypadkowo. - To muszą być księża, którzy mają poczucie empatii, współczucia, akceptacji, wrażliwości na osobę chorą - wskazywał ks. Marcin Niesporek, który na co dzień pełni także funkcję kapelana w Hospicjum w Chorzowie.

- Chorzy przede wszystkim oczekują wysłuchania - dzielił się swoim doświadczeniem ks. Niesporek. - Gdy chory trafia do hospicjum musi mieć czas na zadomowienie się. Dlatego trzeba go najpierw wysłuchać, porozmawiać z nim. Z czasem rozmowa o życiu, chorobie, cierpieniu otwiera pacjentów na sakramenty - kontynuował.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

O audycji

Rozmowa poranka

Rozmowa poranka  

Od poniedziałku do piątku w „Rozmowie poranka”: polityka wielka i mała...

...a przede wszystkim lokalna, sprawy, które cieszą, martwią, niepokoją, bulwersują, decyzje, które zmienią nasze miasta, region a może nasze życie.

Zapraszamy do tych rozmów gości, którzy mają coś do powiedzenia: eksperci wyjaśniają, politycy się tłumaczą…

Trzymamy rękę na pulsie.

Programy