107,6 FM

Piotr Kuczera: Liczę na pomoc dla samorządów w tarczy antykryzysowej 4.0 lub 5.0

– Liczę na pomoc dla samorządów w kolejnych tarczach antykryzysowych – mówił w Radiu eM Piotr Kuczera, prezydent Rybnika i szef Śląskiego Związku Gmin i Powiatów. Dodał, że jak dotąd prawie żaden postulat samorządowców w sprawie pomocy nie został spełniony.

Prezydent Piotr Kuczera wyjaśnił, że chodzi np. o pomoc w wydatkach na walkę z covid19, finansowanie oświaty, zniesienie tzw. janosikowego itp. Dodał, że mieszkańcy postulują możliwość przeznaczenia środków z budżetu obywatelskiego na walkę z pandemią, zamiast na różnego rodzaju festyny. – Wszystkie korporacje samorządowe mówią w tych sprawach jednym głosem – powiedział gość „Rozmowy poranka” i zauważył, że zgodnie ze wskazaniami Związku Miast Polskich samorządy lokalne mają naciskać na posłów i senatorów, aby zajęli się tymi postulatami.

Tymczasem władze Rybnika starają się przyjść z pomocą przedsiębiorcom. Rekomendacje w tej sprawie wydał Śląski Związek Miast i Powiatów, którego Piotr Kuczera jest przewodniczącym. Zalecił m.in. zwolnienia z czynszów i potencjalne zwolnienia podatkowe.

W Rybniku żłobki i przedszkola – jak wyjaśnił prezydent – będą otwierane po 25 maja. Teraz zostały otwarte galerie handlowe, w których straż miejska nadzoruje przestrzeganie zasad sanitarnych.

Odnosząc się do wyborów prezydenckich, których ostateczna data wciąż nie jest jasna, Piotr Kuczera, powiedział, że w sprawie ewentualnego głosowania tradycyjnego w lokalach wyborczych, może tylko prosić urzędników i mieszkańców, by przyszli do komisji wyborczych, co jednak może – jego zdaniem – budzić lęk w sytuacji, gdy w mieście pojawiło się ostatnio duże ognisko wirusa w kopalni Jankowice.

Cała "Rozmowa poranka":

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

O audycji

Rozmowa poranka

Rozmowa poranka  

Od poniedziałku do piątku w „Rozmowie poranka”: polityka wielka i mała...

...a przede wszystkim lokalna, sprawy, które cieszą, martwią, niepokoją, bulwersują, decyzje, które zmienią nasze miasta, region a może nasze życie.

Zapraszamy do tych rozmów gości, którzy mają coś do powiedzenia: eksperci wyjaśniają, politycy się tłumaczą…

Trzymamy rękę na pulsie.

Programy