107,6 FM

Łukasz Konarski: Zawiercie wyczekuje nowego układu komunikacyjnego

Zawiercie wyczekuje nowego układu komunikacyjnego. Mówił o tym w Radiu eM prezydent tego miasta, Łukasz Konarski, wyjaśniając, że trwa oczekiwanie na decyzję wojewody w spawie budowy obwodnicy Zawiercia. Zbliża się także budowa połączenia kolejowego z Pyrzowicami i dalej z Tarnowskimi Górami.

Prezydent Łukasz Konarski powiedział, że przetarg na wykonawcę obwodnicy jest już rozstrzygnięty i ma nadzieję, że w ciągu dwóch lat powstanie zarówno obwodnica drogowa jak i szlak kolejowy. – Jesteśmy ciekawi jak nowy układ komunikacyjny będzie wpływał na funkcjonowanie miasta, dlatego chcemy zlecić studium na ten temat, korzystając z funduszy norweskich – powiedział prezydent. Miasto znalazło się bowiem w wąskim gronie polskich miejscowości, które w ramach programu „Rozwój lokalny” mogą otrzymać po 15 mln zł dofinansowania. Z województwa śląskiego takie wsparcie otrzymają: Żywiec, Rydułtowy, Cieszyn, Zabrze i właśnie Zawiercie.

Nawiązując do rządowego programu „Polski Ład”, gość Radia eM zaznaczył, że z wyliczeń wynika, iż z powodu zmian podatkowych miasto straci 13 mln zł w budżecie, który wynosi 280 mln zł. Dodał, że strona rządowa już dokonuje korekt, które mają pomóc samorządom. Władze Zawiercia oczekują na ostateczny kształt „Polskiego Ładu” i ustalenie zasad, na jakich mają być udzielane miastom subwencje rekompensujące niższe wpływy podatkowe.

 

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..