107,6 FM

Bogusław Hutek: Polska Grupa Górnicza traci przez nielojalność spółek energetycznych

Polska Grupa Górnicza traci przez nielojalność spółek energetycznych. Tak Bogusław Hutek, szef górniczej „Solidarności” tłumaczył przyczyny trwającego w PGG protestu płacowego. Jak powiedział w Radiu eM, związki zawodowe domagają się wynagrodzenia dla załogi za pracę w dodatkowym czasie, którą wymusza zwiększony popyt na węgiel.

Bogusław Hutek: Polska Grupa Górnicza traci przez nielojalność spółek energetycznych
Radio eM

Bogusław Hutek przypomniał, że na początku roku, kiedy ceny węgla na świecie spadły, polska energetyka nie chciała odbierać zakontraktowanego surowca z Polskiej Grupy Górniczej, tymczasem PGG rozpoczęła inwestycje warte 1,5 mld zł pod zawarte kontrakty. Natomiast kiedy wzrosły ceny gazu i do łask wrócił węgiel, trzeba było zwiększyć wydobycie. Jak wyjaśnił szef związku, w efekcie górnicy pracują ponad normę, ale nie wzrósł fundusz płac. Choć więc otrzymują płacę za pracę w weekendy, to obawiają się uszczuplenia ich wynagrodzeń za dni powszednie.

Przewodniczący Krajowej Sekcji Górnictwa Węgla Kamiennego NSZZ "Solidarność" podkreślił, że przez czas świąteczny nie będzie się odbywał aktywny protest, górnicy czekają na rozmowy z udziałem przedstawiciela rządu, zapowiedziane na 28 grudnia.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..