107,6 FM

Raport ONZ: Sytuacja w zakresie praw człowieka na Białorusi jest katastrofalna

Sytuacja w zakresie praw człowieka na Białorusi jest "katastrofalna" i tylko się pogarsza - powiedziała we wtorek specjalna sprawozdawczyni ONZ ds. Białorusi Anais Marin podczas posiedzenia Rady Praw Człowieka ONZ.

"Reżim białoruskiego przywódcy Alaksandra Łukaszenki w Mińsku celowo oczyszcza społeczeństwo obywatelskie z ostatnich głosów sprzeciwu" - alarmowała Marin.

Zobacz: Relacja na bieżąco z wydarzeń na Ukrainie

"Sytuacja pozostaje katastrofalna. Niestety, nadal się pogarsza" - podkreśliła. Według niej "brak odpowiedzialności za łamanie praw człowieka podsyca atmosferę strachu wśród ofiar i ich rodzin".

Marin przypomniała Radzie, że dwa lata temu ostrzegała ją o "totalitarnym zwrocie" Mińska, potwierdzonym "pogardą dla ludzkiego życia i godności" podczas tłumienia pokojowych demonstracji w 2020 roku.

W swoim rocznym raporcie Marin wskazała, że ponad 1500 osób na Białorusi jest nadal przetrzymywanych z powodów politycznych, przy średniej dziennej 17 arbitralnych aresztowaniach od 2020 r.

"Mam uzasadnione podstawy, by sądzić, że warunki przetrzymywania są celowo zaostrzane dla skazanych z powodów politycznych, poprzez umieszczanie ich w celach karnych za drobne naruszenia regulaminu więziennego" - stwierdziła.

Dodała, że obrońcy praw człowieka są nieustannie prześladowani, a ponad 1600 "niepożądanych organizacji zostało rozwiązanych siłą, w tym wszystkie niezależne związki zawodowe".

"Ilustruje to celową politykę państwa, mającą na celu oczyszczenie przestrzeni obywatelskiej z pozostałych elementów sprzeciwu" - mówiła.

Zaznaczyła również, że niezależne media na Białorusi zostały napiętnowane jako "organizacje ekstremistyczne", a wolność akademicka jest "systematycznie atakowana".

"Kontrola ideologiczna i środki dyscyplinarne ograniczają wolność opinii i wypowiedzi" - oceniła przedstawicielka ONZ.

Dodała, że szkolnictwo podstawowe i średnie również podlega "kontroli ideologicznej", a dzieci są "zniechęcane do wyrażania własnego zdania" oraz poddawane "groźbom i konsekwencjom" w przypadku zdania odrębnego.

Białorusi zaproponowano zabranie głosu w Radzie Praw Człowieka w celu ustosunkowania się do raportu, ale żaden z przedstawicieli tego kraju nie był obecny na posiedzeniu.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama