107,6 FM

Joanna Kądziołka: 90 procent Polaków popiera wejście w życie systemu kaucyjnego

- Już 4 lata temu zrobiliśmy badanie, z którego wynika, że 90 procent Polaków popiera wejście w życie systemu kaucyjnego – mówiła w Radiu eM Joanna Kądziołka z Polskiego Stowarzyszenia Zero Waste.

Joanna Kądziołka: 90 procent Polaków popiera wejście w życie systemu kaucyjnego
Radio eM

Projekt ustawy o systemie kaucyjnym przyjęty w tym miesiącu przez Sejm czeka na podpis prezydenta. - Bardzo dobrze, że mamy już ten projekt. Konsultacje trwały 3 lata – mówiła Joanna Kądziołka. Czy system zadziała i Polacy chętnie będą zwracali butelki oraz puszki? - Polacy znają system kaucyjny z innych krajów, on działa już w 13 krajach europejskich. Ma szansę być efektywny, pod warunkiem, że spełni kilka wymagań, czyli będzie wygodny dla konsumentów, powszechny i dostępny oraz będzie miał taki zakres jak propozycja z projektu ustawy – mówiła prezes Polskiego Stowarzyszenia Zero Waste.

Kwota kaucji ma zgodnie z projektem ustawy wynosić 50 groszy. - Ta kwota może się zwiększyć. Taką sytuację obserwujemy w krajach, w których jest kaucja. Z uwagi na aktualną sytuację gospodarczą ta kwota wzrosła, więc może wynosić 70 groszy lub złotówkę – mówiła Joanna Kądziołka.

 

« 1 »